Koszula Do Muchy
Blog

Jaka koszula do muchy?

Wielu mężczyzn zastanawia się, jaką koszulę wybrać do muchy. Czy muchę można zakładać wyłącznie do formalnych koszul? A co z bardziej swobodnymi stylizacjami? Dla większości Panów i ich partnerek stanowi to niezły dylemat. Jaka zatem koszula do muchy? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? O tym wszystkim można przeczytać w naszym artykule. Zachęcamy do jego lektury! Startujemy!

Podstawa to kołnierzyk!

Wybierając koszulę do muszki szczególną uwagę, powinniśmy zwrócić na jej kołnierzyk. Najważniejsze jest, aby był proporcjonalny nie tylko do twarzy i samej muchy, ale także klap w marynarce. Pomijając stylizacje tworzone na bazie smokingu oraz fraka, wybór koszuli do muchy to kwestia wyłącznie estetyki, a nie ogólnie obowiązujących zasad.

Koszule formalne

Koszule Formalne Muszka

Najwyższy stopień w kryterium formalności zajmuje kołnierzyk łamany z listwą krytą albo listwą z guzikami jubilerskimi. Takie koszule zakładane są zazwyczaj do fraka oraz smokingu. Należy także dodać, że połączenie łamanego kołnierzyka koszuli z jubilerskimi guzikami i garnituru jest poważną wpadką modową.

O jeden szczeble niżej w skali formalności znajduje się koszula z kołnierzykiem wykładanym z listwą z guzikami jubilerskimi. Powinna być ona zakładana jedynie do smokingu.

Kolejny poziom zajmuje koszula z wykładanym kołnierzykiem półwłoskim albo klasyczna z krytą listwą. Nadaje się nie tylko do smokingu, ale również do garnituru.

Ostatni szczebel pod względem formalności to koszula z kołnierzykiem półwłoskim albo klasyczna z płaską plisą, z odsłoniętymi guzikami. Nadaje się ona tylko do garnituru.

Materiał koszuli – ważna sprawa!

Koszula Material

Formalne koszule wykonane są zazwyczaj z następujących tkanin: pika, satyna, twill albo popelina.

Pika to tkanina, z której szyte są nie tylko koszule formalne, ale także koszulki polo. Ma ona wyraźną fakturę i najlepiej prezentuje się z garniturem albo smokingiem uszytym z krepy smokingowej.

Satyna to tkanina mająca delikatny połysk, a dodatkowo fajnie układa się na skórze. Jest to doskonałe rozwiązanie do smokingów i ciemnych garniturów.

Twill najlepiej wygląda z garniturami wykonanymi z materiału o splocie skośnym. Z kolei popelina ma gładką strukturę i jest najpopularniejszą tkaniną, z której wykonywane są koszule.

Koszule nieformalne

Koszule Nieformalne Muszka

Zazwyczaj muchy satynowe albo te wykonane z jedwabiu zakładane są do formalnego stroju. Te wykonane z pozostałych materiałów można swobodnie zakładać do stylizacji casualowych. Oczywiście muszki nie powinny kojarzyć się nam jedynie z salą balową. Fajną, nieformalną stylizację można uzyskać za pomocą połączenia kardiganu, denimowej koszuli i muszki typu knit.

Muchy mniej formalne wykonane z kaszmiru, matowego jedwabiu, wełny owczej są także fajnym rozwiązaniem dla osób nielubiących czy znudzonych krawatami. Najlepiej wyglądają z koszulami mającymi klasyczny rozstaw rogów. Idealnie sprawdzą się koszule półformalne wybierane chętnie do garnituru, ale również weekendowe z wyrazistą strukturą.