Muszka Musza Do Koszuli
Blog

Muszka pasująca do koszuli – podpowiadamy

Mucha to coraz częściej wybierana alternatywa dla krawata. Powinna ona tworzyć spójną całość z koszulą. Jaka zatem muszka do koszuli pasuje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? O tym wszystkim można przeczytać w poniższym tekście. Zachęcamy do jego lektury!

Muszka dopasowana do twarzy

Pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić przy wyborze koszuli do muszki, to upewnić się, czy wybrany przez nas model dodatku ma odpowiedni rozmiar. Przyjmuje się, że mucha nie może być węższa niż odległość pomiędzy zewnętrznymi kącikami oczu. Dodatkowo nie może być szersza niż zarys twarzy na poziomie oczu. Jeżeli wybierzemy zbyt dużą muchę to otrzymamy nieco śmieszny, przerysowany rezultat. Z kolei zbyt mała mucha zginie w całej stylizacji.

Proporcje ważna sprawa

Nie każda muszka będzie pasowała do każdej koszuli ze względu na różne rodzaje kołnierzyków. Przyjmuje się, że muszka nie powinna całkowicie przykrywać rogów kołnierzyka. Z tego względu im większą muchę wybierzemy, tym kołnierzyk koszuli także powinien być większy.  Pamiętajmy także o zachowaniu właściwych proporcji między twarzą i muszką. Jeżeli jesteśmy posiadaczami małej twarzy to najlepszym wyborem jest wąska muszka i mały kołnierzyk. Z kolei, jeżeli mamy okrągłą twarz to lepiej będziemy wyglądać w większej muszce i kołnierzyku klasycznym (typ kent).

Nie tylko formalna…   

Wielu z nas mucha kojarzy się tylko z formalnym strojem, a tym samym klasyczną, białą koszulą. Jednakże wiele modeli tego dodatku doskonale współgra z półformalnymi koszulami, na których bazie można stworzyć casualową kreację. Świetnie z takimi koszulami wyglądają drewniane muchy.

Poziom formalności ten sam…   

Pamiętajmy, że koszula i mucha powinny tworzyć całość. Tak, więc ich poziom formalności powinien być taki sam. Eleganckie, formalne koszule powinniśmy nosić jedynie z jednokolorowymi, satynowymi muchami. Najlepiej wybierać modele w odcieniu ciemnogranatowym, białym, czarnym, grafitowym oraz bordowym.

Wybierając koszule półformalne możemy pozwolić sobie na większą swobodę w doborze muchy. Dozwolone są modele wykonane z różnych materiałów (bawełna, len) w różnych kolorach oraz wzorach.

Koszula i mucha do fraka

Zakładając frak powinniśmy pamiętać, że do takiej stylizacji pasuje wyłącznie biała koszula z łamanym kołnierzykiem. Powinna mieć ona listwę z ukrytymi guzikami lub ewentualnie listwę z guzikami jubilerskimi. Zgodnie z obowiązującą zasadą do takiej stylizacji pasuje wyłącznie biała mucha wykonana z satyny.

Koszula i mucha do smokingu   

Do smokingu możemy założyć białą koszulę z łamanym kołnierzykiem, koszulę z kołnierzykiem wykładanym i listwą z guzikami jubilerskimi albo koszulę z kołnierzykiem wykładanym typy kent lub półwłoskim z listwą zakrywająca guziki. Do takiej stylizacji, zgodnie z panującymi zasadami powinniśmy wybrać elegancką, czarną muchę.